يكشنبه, خرداد 26, 1398

didgah rahbar

دکتر خاندوزی مصاحبه با دکتر سيد احسان خاندوزي                                                   
دکترای اقتصاد، مدرس دانشگاه و معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس ...
ادامه مطلب

 

azadi vaezi

karimmian thumbشایسته سالاری، تجربیات سایر کشورها و راهکارهایی برای ایران                                                       
زهره کریم‌میان
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع
دانشگاه صنعتی امیرکبیر
ادامه مطلب

Prev Next

مصاحبه با دکتر سيد احسان خاندوزي

مصاحبه با دکتر سيد احسان خاندوزي

دکترای اقتصاد، مدرس دانشگاه و معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس *تلقی شما در وضعیت ایده آل با توجه به مطالعاتی که داشتید از الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چیست؟  ابتدا باید...

مصاحبه با دکتر داود طالبي

مصاحبه با دکتر داود طالبي

مصاحبه با دکتر داود طالبيمعاونت توسعه مديريت ومنابع بنياد ملي نخبگان- عضو هیأت علمی گروه مديريت صنعتي دانشگاه شهيد بهشتي در مصاحبه ای که با دکتر طالبی داشته ایم خواهید خواند: ضرورت...

مصاحبه با استاد مفتح

مصاحبه با استاد مفتح

بسمه تعالی مصاحبه با دکتر محمد هادی مفتح عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه قم الگو: مسیر هست ها تا خواست ها

هم اندیشی هزار دانشجوی ایرانی در دومین کنگره پیشگامان پیشرفت

دومین کنگره «پیشگامان پیشرفت» با حمایت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و با حضور بیش از هزار نفر از دانشجویان فعال در انجمن ها و تشکل‌های علمی و دانشجویی روز پنج شنبه 23 آذرماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، این اجتماع بزرگ دانشجویی با هدف اطلاع رسانی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در خصوص تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و هم اندیشی و تبادل نظر با دانشجویان فعال در راستای گفتمان سازی و جلب مشارکت جوانان کشور در تدوین و تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

دکتر صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طی سخنانی در مراسم افتتاحیه کنگره با بیان این که پیشرفت هر کشور به سرمایه‌های ملی، برنامه پیشرفت، اراده عمومی و مدیریت کشور وابسته است، مجموع سرمایه‌های ملی ایران را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا کم‌نظیر عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: سرزمین گسترده، جمعیت قابل توجه، نیروی انسانی تحصیل کرده، منابع طبیعی فراوان و موقعیت سوق‌الجیشی استثنایی، سرمایه‌های ملی ما را در رتبه بالایی در دنیا قرار داده است. سرمایه طبیعی ایران شامل منابع متنوع اعم از نفت و گاز و معادن و جنگل‌ها و غیره ارزش فوق‌العاده‌ای دارد.

واعظ زاده یادآور شد: مجموع منابع نفت و گاز اثبات شده ایران در رتبه اول دنیاست و ایران از نظر میزان و تنوع مواد معدنی از کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان این که کویر نمک و کویر لوت در مرکز و شرق ایران دارای منابع عظیمی است که هنوز ناشناخته است، افزود: بنابر یک قول موثق، میزان منابع طبیعی ایران نسبت به جمعیت کشور، در رتبه دوم دنیاست. فلات ایران، خشک و کم آب است ؛ اما از نظر مساعد بودن برای باغداری و تولید میوه یکی از برترین‌ها در دنیاست.Dr.vaezzadehواعظ زاده همچنین موقعیت جغرافیایی ایران در حد فاصل آبهای گرم اقیانوس هند و مناطق سرد آسیای مرکزی و روسیه و به لحاظ مسلط بودن بر حساس ترین نقطه نفت‌خیز جهان را بی‌نظیر دانست و تصریح کرد: ایران در مرکز چهار‌ راه شمال – جنوب و شرق – غرب آسیا به اروپا قرار گرفته است که هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ ترانزیت مزیت‌های زیادی دارد.

وی با اشاره به بیش از ده میلیون دانش آموخته دانشگاهی و دانشجو در کشور، نیروی انسانی را سرمایه‌ جوان و ارزشمندی دانست که محصول انقلاب اسلامی است.

رییس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سرمایه معنوی را عامل ضروری دیگر برای پیشرفت یک ملت برشمرد که در مراجع علمی مربوط به توسعه متعارف از آن غفلت می‌شود.

وی این سرمایه را شامل اعتقادات، فرهنگ و سوابق تمدنی ملت که موجب اعتماد به نفس و تقویت انگیزش برای پیشرفت می‌شود تعریف و سطح آن را در ایران عالی توصیف کرد.

واعظ‌زاده افزود: با اعتقاد مشترک بالای اکثریت مردم به اسلام و برخورداری از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی و سابقه تمدنی طولانی که در دوره‌هایی از تاریخ در اوج جهانی بوده است، بدون شک سرمایه معنوی ایران در رتبه اول عالم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: به برکت انقلاب اسلامی، اساس جمهوری اسلامی بر مبنای یک قانون اساسی مترقی شکل گرفته و با ایثار و شهامت و استقامت مثال زدنی، استقلال کامل سیاسی و تمامیت ارضی کشور تامین و حفظ شده و امروز امنیت داخلی و خارجی ایران در دنیا کم نظیر است.

واعظ زاده افزود: در این سالها تربیت نیروی انسانی توسعه یافته و چرخ تولید علم و فناوری به راه افتاده است. محرومیت‌زدایی در شهر و روستاها موفقیت زیادی داشته و تاسیسات زیر بنایی عظیمی ساخته شده و اقتدار بخش دفاعی از نظر فرماندهی عالی و توسعه فناوری‌ها و تجهیزات بومی روز افزون بوده است.

وی گفت: با این همه، سرمایه‌های ملی ایران هنوز عمدتا بالقوه است و بهره‌برداری نشده و بنابراین تولید ناخالص داخلی و نرخ سرمایه‌گذاری ناکافی است و تراز بازرگانی خارجی بدون نفت، منفی و میزان تورم و نرخ بیکاری بالاست. همچنین ناهنجاری‌های اجتماعی و آسیب‌های فرهنگی زیاد است. نظام اداری ، ناکارآمد و مظاهر تبعیض و فساد و بی‌عدالتی و میل به مهاجرت در جامعه دیده می‌شود.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، فعال ساختن سرمایه‌های ملی با جهت‌گیری منطبق بر اصول و ارزش‌های اسلام و انقلاب که در رهنمودهای امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب منعکس است و نیز رفع مشکلات موجود را امکان‌پذیر و در گروه تهیه و اجرای برنامه بلند مدت پیشرفت کشور دانست.

واعظ زاده شکل‌گیری عزم و اراده عمومی و گفتمان فراگیر پیشرفت و مدیریت عالم ، مقتدر و امین را برای این منظور لازم دانست و و نقش جوانان و دانشجویان را در آن مهم توصیف کرد و ادامه داد: حرکت به سوی عدالت و در راس آن شایسته گزینی در همه سطوح و به ویژه برای به عهده گرفتن مدیریت‌های میانی و عالی شرط اجرای موفق برنامه پیشرفت کشور است.

وی از جوانان خواست شایستگی‌های خود را با استفاده از فرصت‌ها و خود شکوفاسازی استعدادهای خدادادی افزایش دهند و خود را برای مدیریت و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آماده کنند و در این راه امید و توکل خود و دیگران را به یاری قطعی خداوند روز افزون سازند.

واعظ زاده با تاکید بر این که صبح پیشرفت و سربلندی و الهام بخشی بی‌بدیل ایران اسلامی نزدیک است،‌ به آغاز همفکری جمعی و روز افزون استادان و صاحب‌نظران در تهیه و طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اشاره و مشارکت فعال دانشجویان را مطلوب و موجب نوآوری و تحول آفرینی الگو و کمک به شکل‌گیری گفتمان و اراده عمومی برای پیشرفت ذکر کرد.

وی همچنین به تجربه اجرای برنامه‌های بلند مدت در کشور اشاره کرد و حضور گسترده متخصصان و جوانان را در تهیه الگوی پیشرفت ضامن اجرای موفق آن برشمرد.

 

منبع: خبرگزاري ايسنا

یادداشت نخبگان جوان

بررسی چگونگی افزایش ظرفیت زبان فارسی برای تبدیل شدن به زبان علمی جهانی

با توجه به روند تعاملات عصر حاضر مبنی بر شکل‌گیری دهکده‌ای جهانی، ملتی که با ابزار زبان و فرهنگ بومی، تعریفی از...

شایسته سالاری، تجربیات سایر کشورها و راهکارهایی برای ایران

شایسته سالاری، تجربیات سایر کشورها و راهکارهایی برای ایران
  زهره کریم‌میان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر     استقرار نظام شایسته...

نقد و آسیب شناسی "پیشگامی " در جریان پیشرفت

نقد و آسیب شناسی "پیشگامی " در جریان پیشرفت
زهرا داورپناه
دانشجوی دکتری فلسفه دانشگاه اصفهان
شاید مشکل ما این نیست که بزرگتر نداریم، مشکل ما این است...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

 

تازه ها

بررسی چگونگی افزایش ظرفیت زبان فارسی برای تبدیل شدن به زبان علمی جهانی

با توجه به روند تعاملات عصر حاضر مبنی بر شکل‌گیری دهکده‌ای جهانی، ملتی که با ابزار زبان و فرهنگ بومی، تعریفی از...

احياي فكر ديني به مثابه ی يك پارادايم كلامي(1)

احياي فكر ديني به مثابه ی يك پارادايم كلامي(1)
یادداشت دهم:
ايستار صفر پیشرفت
2- احياي فكر ديني به مثابه ی يك پارادايم كلامي(1) حجت الاسلام مهندس عبدالحمید...

نقد و آسیب شناسی "پیشگامی " در جریان پیشرفت

نقد و آسیب شناسی "پیشگامی " در جریان پیشرفت
زهرا داورپناه
دانشجوی دکتری فلسفه دانشگاه اصفهان
شاید مشکل ما این نیست که بزرگتر نداریم، مشکل ما این است...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

دیدگاه ها

حجت‌الاسلام‌ علی‌اکبر رشاد

حجت‌الاسلام‌ علی‌اکبر رشاد
  تحلیل مفهومی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت   حجت‌الاسلام‌ والمسلمین...

حجت‌الاسلام سیدحسین میرمعزی

حجت‌الاسلام سیدحسین میرمعزی
  مفهوم الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت این مفهوم با تبیین چهار مطلب به...

دكتر حدادعادل

دكتر حدادعادل
  تأمّلی در معنای الگوی اسلامی ایرانی توسعه   در حالی كه همگان دم...

دكتر ابراهیم فیاض

دكتر ابراهیم فیاض
  استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اگر پيشرفت را بر تمايز...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

یادداشت صاحبنظران

دکتر امیرعلي سيف‌‌الدين

دکتر امیرعلي سيف‌‌الدين
بررسی تسهیل‌‌گری اسلام در جهت تحقق اقتصاد دانش‌‌بنیان
نگرشی جدید به بخشی از بستر نهادی الگوی اسلامی ایرانی...

دکتر عادل پیغامی

دکتر عادل پیغامی
 مفهوم‌شناسی پیشرفت گلخانه‌ای یادداشتی از دكتر عادل پیغامی، استادیار دانشكده‌ی معارف اسلامی و اقتصاد...

مهرداد راهداری

مهرداد راهداری
  معاون امور تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همه در کشور...

دکتر زاهدی وفا

دکتر زاهدی وفا
    تبیین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت محمد هادی زاهدی وفا، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) و معاون وزیر...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8