شنبه, دی 29, 1397

یادداشت صاحبنظران

دکتر امیرعلي سيف‌‌الدين

دکتر امیرعلي سيف‌‌الدين
بررسی تسهیل‌‌گری اسلام در جهت تحقق اقتصاد دانش‌‌بنیان
نگرشی جدید به بخشی از بستر نهادی الگوی اسلامی ایرانی...

دکتر عادل پیغامی

دکتر عادل پیغامی
 مفهوم‌شناسی پیشرفت گلخانه‌ای یادداشتی از دكتر عادل پیغامی، استادیار دانشكده‌ی معارف اسلامی و اقتصاد...

مهرداد راهداری

مهرداد راهداری
  معاون امور تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همه در کشور...

دکتر زاهدی وفا

دکتر زاهدی وفا
    تبیین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت محمد هادی زاهدی وفا، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) و معاون وزیر...

حجت الاسلام مهندس عبدالحمید آکوچکیان

سلسله یادداشتهای پیشرفت  

دکتر عطاءالله رفیعی

مجموعه یادداشت:

دکتر عادل پیغامی

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)

مقتضیات فرهنگی تاریخی هر کشوری الگوی توسعه و پیشرفت آن کشور را تعیین می‌کند....

حجت الاسلام علیرضا پیروزمند

قائم مقام دفتر فرهنگستان علوم اسلامی
مسئول گروه روش فرهنگستان علوم اسلامی

آنچه که مهمترین رکن و پیش نیاز...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دکتر عطاءالله رفیعی


دبیر اولین همایش الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت
انقلاب اسلامی برای رسیدن به اهداف خود در روزهای آغازین بعد از انقلاب اسلامی طرح‌هایی را پیگیری کرد تا امروز ما در مسیر تکاملی همان طرح‌ها قرار بگیریم.
انقلاب فرهنگی که روزهای نخست انقلاب اسلامی صورت گرفت را می‌توان مقدمه‌ای برای الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت دانست. جنبش نرم‌افزاری، بومی سازی و اسلامی سازی علوم ، وحدت حوزه و دانشگاه ‌همه در مسیر رسیدن به همین الگو است.
توسعه بر تغییر استوار است. انقلاب اسلامی هم یک تغییر اساسی در ‌برهه‌ای از تاریخ کشورمان بود که بسیاری از ساختارهای اجتماعی و سیاسی گذشته را متلاشی کرد و یک بنیان جدید برای سامان دهی آینده کشور پایه‌ریزی کرد. در روزهای نخستین انقلاب اسلامی ما با یک فقر نیروی انسانی مواجه بودیم، نیروی تحصلیل کرده و زبده و پایبند به مفاهیم انقلاب آن روزها بسیار کم بودند اما امروز به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی ما دانش آموخته های فراوانی داریم که دین را در کنار دانش های رایج برخوردارند و فرآورده‌های پژوهشی بسیاری خوبی دارند در حالی که اگر به روزهای اول انقلاب نگاه کنید کسانی که وارد بحث‌های اقتصادی می شدند دستشان خالی بود اما ما امروز تالیفات و آثار متعددی در این حوزه داریم. زمانی بود که تحصیل در مراتب بالای رشته‌های علوم انسانی به آرزو بیش‌تر شبیه بود تا واقعیت و کسی فکر نمی‌کرد که بتواند در این علوم به درجه اجتهاد برسد اما امروز این محقق شده است. بنابراین ما با امکانات معقول مواجهیم و وقتی این گام را برای تدوین الگوی بومی بر‌می‌داریم می‌دانیم که این شعار نیست. وقتی مقام معظم رهبری در بالاترین سطح کشور در حال پیگیری این موضوع هستند در واقع باید گل‌های سر‌سبد کشور برای پیگیری این موضوع ‌به کار گرفته شوند. بنابراین ما فکر می‌کنیم این گام یک گام جدی اساسی است و آغاز یک راه ‌تلقی می‌شود که اگر این گام اول‌ درست گذاشته شود، انتظار اینکه کار به سرانجام درستی برسد، معقول است. از این رو از همه پژوهشگران که صاحب‌ ایده و فکر هستند انتظار داریم که ارتباطشان را با این موضوع قطع نکنند تا بتوانیم به آنچه که مطلوب مردم و جامعه است دست پیدا کنیم.

منبع: oiip.ir