پنجشنبه, ارديبهشت 05, 1398

اخبار

تصویر
دکتر هادی اکبرزاده در پنجمین جلسه از سلسله نشست های فتا (فرصت تاریخی انقلاب اسلامی): موضوع الگوی پیشرفت باید به مطالبه عمومی و چشم‌انداز مشترک جامعه نخبگانی کشورتبدیل شود
يكشنبه, 08 ارديبهشت 1392
دکتر هادی اکبرزاده در پنجمین جلسه از سلسله نشست های فتا (فرصت تاریخی انقلاب اسلامی) موضوع الگوی پیشرفت باید به... ادامه مطلب
تصویر
ویژه نامه خبری دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شد
سه شنبه, 17 بهمن 1391
ویژه نامه خبری دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شد ادامه مطلب
تصویر
برترین‌ های دومین کنگره «پیشگامان پیشرفت» معرفی و تقدیر شدند
شنبه, 25 آذر 1391
برترین‌های دومین کنگره پیشگامان پیشرفت در مراسم اختتامیه کنگره معرفی و تقدیر شدند. به گزارش خبرنگار علمی... ادامه مطلب

هم اندیشی هزار دانشجوی ایرانی در دومین کنگره پیشگامان پیشرفت

دومین کنگره «پیشگامان پیشرفت» با حمایت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و با حضور بیش از هزار نفر از دانشجویان فعال در انجمن ها و تشکل‌های علمی و دانشجویی روز پنج شنبه 23 آذرماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، این اجتماع بزرگ دانشجویی با هدف اطلاع رسانی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در خصوص تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و هم اندیشی و تبادل نظر با دانشجویان فعال در راستای گفتمان سازی و جلب مشارکت جوانان کشور در تدوین و تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

دکتر صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طی سخنانی در مراسم افتتاحیه کنگره با بیان این که پیشرفت هر کشور به سرمایه‌های ملی، برنامه پیشرفت، اراده عمومی و مدیریت کشور وابسته است، مجموع سرمایه‌های ملی ایران را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا کم‌نظیر عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: سرزمین گسترده، جمعیت قابل توجه، نیروی انسانی تحصیل کرده، منابع طبیعی فراوان و موقعیت سوق‌الجیشی استثنایی، سرمایه‌های ملی ما را در رتبه بالایی در دنیا قرار داده است. سرمایه طبیعی ایران شامل منابع متنوع اعم از نفت و گاز و معادن و جنگل‌ها و غیره ارزش فوق‌العاده‌ای دارد.

واعظ زاده یادآور شد: مجموع منابع نفت و گاز اثبات شده ایران در رتبه اول دنیاست و ایران از نظر میزان و تنوع مواد معدنی از کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان این که کویر نمک و کویر لوت در مرکز و شرق ایران دارای منابع عظیمی است که هنوز ناشناخته است، افزود: بنابر یک قول موثق، میزان منابع طبیعی ایران نسبت به جمعیت کشور، در رتبه دوم دنیاست. فلات ایران، خشک و کم آب است ؛ اما از نظر مساعد بودن برای باغداری و تولید میوه یکی از برترین‌ها در دنیاست.Dr.vaezzadehواعظ زاده همچنین موقعیت جغرافیایی ایران در حد فاصل آبهای گرم اقیانوس هند و مناطق سرد آسیای مرکزی و روسیه و به لحاظ مسلط بودن بر حساس ترین نقطه نفت‌خیز جهان را بی‌نظیر دانست و تصریح کرد: ایران در مرکز چهار‌ راه شمال – جنوب و شرق – غرب آسیا به اروپا قرار گرفته است که هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ ترانزیت مزیت‌های زیادی دارد.

وی با اشاره به بیش از ده میلیون دانش آموخته دانشگاهی و دانشجو در کشور، نیروی انسانی را سرمایه‌ جوان و ارزشمندی دانست که محصول انقلاب اسلامی است.

رییس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سرمایه معنوی را عامل ضروری دیگر برای پیشرفت یک ملت برشمرد که در مراجع علمی مربوط به توسعه متعارف از آن غفلت می‌شود.

وی این سرمایه را شامل اعتقادات، فرهنگ و سوابق تمدنی ملت که موجب اعتماد به نفس و تقویت انگیزش برای پیشرفت می‌شود تعریف و سطح آن را در ایران عالی توصیف کرد.

واعظ‌زاده افزود: با اعتقاد مشترک بالای اکثریت مردم به اسلام و برخورداری از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی و سابقه تمدنی طولانی که در دوره‌هایی از تاریخ در اوج جهانی بوده است، بدون شک سرمایه معنوی ایران در رتبه اول عالم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: به برکت انقلاب اسلامی، اساس جمهوری اسلامی بر مبنای یک قانون اساسی مترقی شکل گرفته و با ایثار و شهامت و استقامت مثال زدنی، استقلال کامل سیاسی و تمامیت ارضی کشور تامین و حفظ شده و امروز امنیت داخلی و خارجی ایران در دنیا کم نظیر است.

واعظ زاده افزود: در این سالها تربیت نیروی انسانی توسعه یافته و چرخ تولید علم و فناوری به راه افتاده است. محرومیت‌زدایی در شهر و روستاها موفقیت زیادی داشته و تاسیسات زیر بنایی عظیمی ساخته شده و اقتدار بخش دفاعی از نظر فرماندهی عالی و توسعه فناوری‌ها و تجهیزات بومی روز افزون بوده است.

وی گفت: با این همه، سرمایه‌های ملی ایران هنوز عمدتا بالقوه است و بهره‌برداری نشده و بنابراین تولید ناخالص داخلی و نرخ سرمایه‌گذاری ناکافی است و تراز بازرگانی خارجی بدون نفت، منفی و میزان تورم و نرخ بیکاری بالاست. همچنین ناهنجاری‌های اجتماعی و آسیب‌های فرهنگی زیاد است. نظام اداری ، ناکارآمد و مظاهر تبعیض و فساد و بی‌عدالتی و میل به مهاجرت در جامعه دیده می‌شود.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، فعال ساختن سرمایه‌های ملی با جهت‌گیری منطبق بر اصول و ارزش‌های اسلام و انقلاب که در رهنمودهای امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب منعکس است و نیز رفع مشکلات موجود را امکان‌پذیر و در گروه تهیه و اجرای برنامه بلند مدت پیشرفت کشور دانست.

واعظ زاده شکل‌گیری عزم و اراده عمومی و گفتمان فراگیر پیشرفت و مدیریت عالم ، مقتدر و امین را برای این منظور لازم دانست و و نقش جوانان و دانشجویان را در آن مهم توصیف کرد و ادامه داد: حرکت به سوی عدالت و در راس آن شایسته گزینی در همه سطوح و به ویژه برای به عهده گرفتن مدیریت‌های میانی و عالی شرط اجرای موفق برنامه پیشرفت کشور است.

وی از جوانان خواست شایستگی‌های خود را با استفاده از فرصت‌ها و خود شکوفاسازی استعدادهای خدادادی افزایش دهند و خود را برای مدیریت و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آماده کنند و در این راه امید و توکل خود و دیگران را به یاری قطعی خداوند روز افزون سازند.

واعظ زاده با تاکید بر این که صبح پیشرفت و سربلندی و الهام بخشی بی‌بدیل ایران اسلامی نزدیک است،‌ به آغاز همفکری جمعی و روز افزون استادان و صاحب‌نظران در تهیه و طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اشاره و مشارکت فعال دانشجویان را مطلوب و موجب نوآوری و تحول آفرینی الگو و کمک به شکل‌گیری گفتمان و اراده عمومی برای پیشرفت ذکر کرد.

وی همچنین به تجربه اجرای برنامه‌های بلند مدت در کشور اشاره کرد و حضور گسترده متخصصان و جوانان را در تهیه الگوی پیشرفت ضامن اجرای موفق آن برشمرد.

 

منبع: خبرگزاري ايسنا